X
یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ ۱۱:۱۸ ۴۴۰۰
چچ

درباره سازمان

سازمان بازرگانی استان آذربایجان غربی در سال 1355 با ترکیب 11 نفر نیروی کار با نام اداره کل بازرگانی تاسیس و فعالیت خود را آغاز نموده است در سال 1356 این تعداد به 19 نفر و در سال 1357 به 26 نفر افزایش یافت. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا اواخر سال 1359 ترکیب نیروی انسانی اداره کل بازرگانی به تعداد قبل بوده ولی با عنایت به شروع جنگ تحمیلی و تحریم اقتصادی و الزام به استقرار نظام توزیع کالا وخدمات در کشور و تشکیل کمیته های مختلف توزیع بالاجبار نیروی انسانی اداره کل هر سال دستخوش تغییرات بوده تا بتواند از عهده این وظیفه مهم برآید.
گستردگی حجم وظایف بازرگانی ها و ایجاد ادارات بازرگانی شهرستان ها موجب شد تا وزارت متبوعه با توجه به اقتضای شرایط و زمان و بهره مندی از نیروهای فعال در دهه 59-69 نسبت یه جذب نیروی مورد نیاز و ارتقاء دانش آنان با فراهم آوردن امکانات دانشگاهی تا سطح فوق دیپلم نموده و با فراهم آوردن شرایط لازم اقدام به تعریف جدیدی از وظایف و مسئولیت ها در چارت تشکیلاتی را ارائه نماید.
 در سال 1369 ادراه نظارت بر امور اجرایی ستاد بسیج اقتصادی به ادراه کل بازرگانی انتقال یافت .و در سال 1372 چارت تشکیلاتی جدید با داشتنی 119 پست مصوب به ادراه کل و شهرستانهای تابعه استان ابلاغ و مقدمات استخدام نیروهای آموزش دیده انجام پذیرفت.
در سال 1373 در پی نابسامانی در بازار و ضرورت تنظیم بازار کالا و خدمات سازمان بازرسی و نظارت در ادارات کل بازرگانی شکل یافت و پس از مدتی بصورت اداره کل در استان ها فعالیت خودرا آغاز نمود که در این استان اداره کل بازرسی و نظارت با مجوز 51 نفر کارمند و 52 نفر بازرس در مرکز استان و شهرستان های تابعه آغاز فعالیت نمود.
در سال 1390 با ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن رویکردی جدید در حوزه اقصادی کشور ایجاد گردید تا با رویکردی تجاری به بخش های صنعتی و معدنی، زمینه رشد اقتصادی بیش از پیش فراهم گردد.
 
 وضعیت بخش صنعت
       قطب سیمان کشور با ظرفیت تولید تقریبی 5 میلیون تن سیمان
      قطب صنایع غذایی و تبدیلی کشور با داشتن بیش از 640 واحد صنعتی مرتبط
   وجود زمینه های مناسب برای ایجاد وتوسعه صنایع با تکنولوژی برتر از قبیل میکروماشین، الکترونیک، بیوتکنولوژی و پتروشیمی در استان
   وجود مواد اولیه مورد نیاز صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی (استان آذربایجان غربی قطب تولیدی فرآورده های کشاورزی و باغی کشور است)
   زیرساخت های فیزیکی مناسب (ازجمله وجود 21 شهرک صنعتی، یک شهرک فناوری و 13 ناحیه صنعتی و امکان ایجاد شهرک های صنعتی مرزی و مشترک با کشورهای ترکیه و عراق) 
       وجود برخی واحدها و طرح های صنعتی بزرگ و مادر  نظیر پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی مهاباد و پتروشیمی میاندوآب
     وجود برخی صنایع فرآوری و تبدیلی مواد معدنی در استان نظیر طلا، سیمان، شیشه و سنگ های تزئینی
       وجود دانش فنی مناسب در ساخت و تولید ماشین آلات بسته بندی
       وجود خوشه های صنعتی از جمله: فرآوری و بسته بندی میوه،عرقیات گیاهی و فرآوری سنگ.
       وجود دانشگاه و دانشکده های فنی صنعتی و معدنی در استان به ویژه در حوزه صنایع الکترونیک
       وجود پارک علم و فناوری و مراکز رشد و توسعه و واحدهای تحقیق و پژوهش در استان
       برخورداری از معافیت های مالیاتی در اکثر شهرستان های استان (امتیاز قرار گرفتن در مناطق محروم)  
وضعیت صنعت در سال 1357:
        واحد تولید دارای پروانه بهره برداری: 36 واحد با سرمایه گذاری 3/5 میلیارد ریال و اشتغال 4020 نفر
        طرح صنعتی: 8 فقره جواز تأسیس با سرمایه گذاری 8/2 میلیارد ریال و اشتغال 420 نفر
        در کل: 44 وحد تولیدی با سرمایه گذاری 1/8 میلیارد ریال و اشتغال 4440 نفر
 
 وضعیت صنعت در سال 1393:
 • واحد تولید دارای پروانه بهره برداری: 2885 واحد با سرمایه گذاری 4/38 هزار میلیارد ریال و اشتغال 64677 نفر
 • طرح صنعتی: 1357 فقره جواز تأسیس با سرمایه گذاری 74 هزار میلیارد ریال و اشتغال 36556 نفر
 • در کل: 4242 وحد تولیدی با سرمایه گذاری 4/112 هزار میلیارد ریال و اشتغال بیش از 101 هزار نفر
 • ارزش افزوده بخش صنعت: 9510 میلیارد ریال با سهم 7/7 درصد از ارزش افزوده کل استان.
وضعیت رشد صنعت:
 • ایجاد واحد تولیدی: بیش از 95 برابر رشد
 • سرمایه گذاری: بیش از 12000 برابر
 • اشتغال مستقیم: بیش از 21 برابر
 • رشد ارزش افزوده بخش صنعت: بیش از 35 درصد
عمده صنایع ایجاد شده:
 • حدود 43 درصد سرمایه گذاری انجام شده در صنایع و معادن استان مربوط به واحدهای بزرگ مقیاس و حدود 57 درصد سرمایه گذاری انجام شده به واحد های کوچک و متوسط مقیاس است.
 • سرمایه گذاری عمده در چهار گروه صنعتی به ترتیب 1) سایرمحصولات کانی غیرفلزی، 2) محصولات غذائی وآشامیدنی ها، 3) ساخت فلزات اساسی و 4) محصولات ازلاستیک و پلاستیک انجام گرفته که حدود 73 درصد از فرصتهای شغلی ایجادی استان مربوط به این چهار گروه صنعتی می باشد.

از جمله مهمترین صنایع ایجاد:

 • صنایع غذایی و آشامیدنی: با 630 واحد تولیدی فعال مهمترین گروه صعتی استان را تشکیل می دهند و تولید 360هزارن آبمیوه و 100 هزار تن کنسانتره دارای رتبه اول کشوری هستیم:  پگاه ارومیه، پاکدیس، تاتائو، آذرشهد، گسترش صنایع لبنیات مهاباد، اروم تینار شیر، کشت و صنعت شهد دانه خوی، آذرلبن، فرد آذربایجان با ظرفیت اسمی تولید بیش از 142 هزار تن نمونه ای از این واحدهاست.
 • صنعت قند و شکر: با ظرفیت تولید 1.5 میلیون تن قند و شکر و استحصال 250 هزارتن شکر: کارخانه قندارومیه، کارخانه قند پیرانشهر، کارخانه قند نقده، کارخانه قند خوی
 •   سیمان: رتبه 5 کشور، شرکت های سیمان ارومیه، سیمان سفید ارومیه، سیمان آذرآبادگان و سیمان کاوان با ظرفیت اسمی تولید 3/4 میلیون تن در سال و 5 طرح در حال احداث با ظرفیت اسمی 5/3 میلیون تن
 • صنعت فولاد و فلزات اساسی: نورد لوله خاورمیانه، لوله و پروفیل ارومیه، ذوب آهن ارومیه و آهن فردوس باختر با ظرفیت اسمی تولید  بیش از 650 هزار تن در سال
 • صنایع شیمیایی و پتروشیمی: پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی مهاباد و پتروشیمی میاندوآب.
 • پتروشیمی ارومیه با تولید ملامین و سولفات آمونیوم و پتروشیمی مهاباد با ظرفیت تولید 350 هزار تنی انواع پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک فیلم، زمینه مناسبی برای ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان را ایجاد کرده است.
وضعیت شهرک ها و نواحی صنعتی:
استان دارای 21 شهرک صنعتی و 13 ناحیه صنعتی است که زیرساخت مناسبی برای ایجاد واحدهای صنعتی جدید با فناوری بالا را فراهم نموده است.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.2464226086934
Query time: 1.4843435287476