X
شنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۱۱ ۵۱
چچ
مهاباد قطب تولید باریت کشور

رییس اداره صنعت، معدن وتجارت شهرستان مهاباد

مهاباد قطب تولید باریت کشور

سرمایه‌هایی که از دل خاک بیرون می‌آیند؛ معادن و منابع عظیم خدادادی بر رشد اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی دارد و یکی از این منابع در مهاباد تولید باریت کشور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان آذربایجان غربی از آنجایی که معادن و صنایع نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کنند و از معدن به عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی کشور یاد می‌شود، که این بخش به عنوان حلقه‌ی ابتدایی زنجیره گسترده ای از تولیدات صنعتی شناخته می‌شود و ارتباط تنگاتنگی با صنعت فلزات پایه همچون فولاد، صنعت حمل و نقل و ارتباطات، ساخت ماشین آلات، صنایع شیمیایی، پتروشیمی و پروژه‌های عمرانی دارد و بسیاری از معادن غنی در ایران وجود دارد که بهره برداری از آنها می‌تواند موجب کارآفرینی برای تعداد زیادی از کارگران شود؛ و در حال حاضر میزان تولید سالیانه باریت در کشور در حدود ۱۵۰ تن است،اما در این میان بهره برداری از معادن که رقیبی جدی برای صنعت نفت به حساب می‌آیند، نیازمند حمایت و سرمایه گذاری بیشتر است.

گنج نهفته‌ای که چرخ تولید و اشتغال را به گردش در آورده است

بیشتر محصولات باریت به عنوان عامل سنگین کننده در گل حفاری به کار می‌رود و چون این گل‌ها دانسیته بالایی دارد، باعث می‌شود تا میله‌ی دریل به سمت پایین حرکت کند، ذرات برش خورده از وسط خارج شود و از فضای بین میله و دیوار به سطح برگردد.

باریت همچنین به عنوان یک رنگ دانه در رنگ‌ها و پرکننده‌ی سنگین برای کاغذ، پوشاک و لاستیک به کار می‌رود.

بهره برداری از معادن نیازمند حمایت سرمایه گذاری بیشتر

جهین رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان مهاباد شمار معادن فعال این شهرستان را ۳۳ مورد عنوان کرد و گفت: ۲۴ معدن نیز به دلیل نبود بازار فروش،کاهش ساخت ‌و ساز و افزایش قیمت تمام شده مواد معدنی استخراج شده،غیرفعال است و ۱۶ معدن نیز در طول سال گذشته سلب صلاحیت شده است.

جهین اظهار کرد: سال گذشته ۳۳۶ هزار تُن انواع مواد معدنی از معادن فعال این شهرستان استخراج شد که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۲۶ درصد افزایش داشت.

او با اشاره به اینکه ۱۲ نوع ماده معدنی در این شهرستان استحصال می‌شود،افزود: مهمترین و بیشترین سنگ‌های استخراج شده به ترتیب شامل سنگ لاشه آهکی به میزان ۱۳۸ هزار تن، سنگ آهن با ۶۱ هزار و ۶۰۰ تن و سنگ سیلیس با ۵۸ هزار و ۵۰۰ تن است.

ایشان گفت: ارزش افزوده هر تن باریت فرآوری شده در مرحله فروش نسبت به باریت خام ۳۰ تا ۵۰ درصد با خام فروشی تفاوت دارد.

وی افزود: با ایجاد کارخانه‌های فرآوری این سنگ معدنی با ارزش، علاوه بر ارز آوری، برای جوانان این منطقه نیز اشتغالزایی خواهد داشت و در شهرستان مهاباد ۱۹ معدن باریت وجود دارد که ۵۰ درصد باریت کشور را تامین می‌کنند.

جهین رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مهاباد را یکی از قطب‌های اصلی استخراج سنگ «باریت» در کشور دانست و بیان کرد: پارسال ۳۶ هزار و ۷۰۰ تن سنگ باریت که ماده موثر در استخراج صنعت نفت به شمار می‌آید از معادن این شهرستان استخراج و فرآوری شد.

جهین ادامه داد: از سنگ باریت در خنک سازی و روان کاری مته‌های حفاری، پوشش درونی چاه‌های نفت، انتقال مواد ناشی از حفاری به داخل زمین و کنترل فشار‌های غیرعادی درون چاه‌های نفت و گاز استفاده می‌شود.

رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان مهاباد اظهار کرد: برخی از فرآورده‌های معدنی این شهرستان از جمله سنگ‌های تزئینی، تراورتن، مرمریت و گرانیت نیز پس از فرآوری به کشور‌های همسایه مثل ترکیه، افغانستان، عراق و جمهوری آذربایجان صادر می‌شود.

وی افزود: ۵۱ نوع از ۶۸ نوع ماده معدنی شناسایی شده کشور در آذربایجان‌غربی وجود دارد؛ هم‌اکنون 504 معدن در استان فعال است و 5 هزار و 273 نفر به صورت مستقیم در معادن این استان مشغول فعالیت هستند.

محمد جهین رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد با اعلام اینکه مهاباد یکی از مهم‌ترین قطب‌های استخراج سنگ باریت ماده موثر در استخراج تولیدات صنعت نفت در کشور است، گفت: شمار معادن فعال شهرستان مهاباد ۳۳ مورد است که تاکنون ۳۶ هزار و ۷۰۰ تن سنگ باریت از معادن این شهرستان استخراج و فرآوری شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۴ معدن نیز به دلیل نبود بازار فروش، کاهش ساخت‌ و ساز و افزایش قیمت تمام شده مواد معدنی استخراج شده، غیرفعال است.

او با بیان اینکه ۱۶ معدن استان آذربایجان‌غربی در طول سال گذشته سلب صلاحیت شده است، ادامه داد: سال گذشته ۳۳۶ هزار تن انواع مواد معدنی از معادن فعال این شهرستان استخراج شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد با اشاره به سهم ۴۵ درصدی این شهرستان در استخراج باریت کشور، گفت: سالانه بیش از ۹۰ هزار تن از این ماده معدنی در این شهرستان استحصال می‌شود.

او با اشاره به اینکه باریت در صنعت نفت،کاربرد و اهمیت زیادی دارد،افزود: ۱۷ معدن از ۳۳ معدن فعال این شهرستان دارای سنگ باریت است.

او با بیان اینکه پودر باریت در برخی مواردا نیز به محلول آب و گل رس اضافه می‌شود و به خاطر خواص مفید این مخلوط نظیر سنگینی، خنثی بودن از نظر ترکیب شیمیایی و قیمت به نسبت ارزان آن، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد،اضافه کرد: به علت جرم و وزن مخصوص و خنثی بودن ساختمان شیمیایی باریت، حدود ۹۰ درصد از این ماده معدنی در حفاری‌های نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۰ نوع ماده معدنی از معادن مهاباد استخراج می‌شود که تراورتن و مرمریت بعد از سنگ باریت در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارد.

کلام آخر

باریت چه کاربردی دارد؟

باریت (Baryte) از کلمه Baros آمده است که به معنای سنگین بودن یا وزین بودن است و این نشان دهنده این است که باریت وزن بالایی داشته و سنگین است.

باریت به عنوان یک ماده افزودنی سنگین است که در گل حفاری برای چاه‌های نفت و گاز استفاده می‌شود، در صنایع کاغذ و لاستیک سازی و رزین، به عنوان پرکننده یا توسعه دهنده در تولیدات صنایع پارچه جوهر و پلاستیک، در رادیوگرافی به عنوان گاز ربا در لامپ‌های خلاء، بعنوان اکسیژن زدایی از مس ( احیاء کردن مس )،به عنوان روان کننده در روتور‌های آندی در لامپ‌های اشعه X، به عنوان نوعی آلیاژ در شمع ماشین و در رنگدانه‌های سفید کاربرد داشته و در تولید لنت ترمز مصرف بسیار دارد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 11.125436782837
Query time: 10.2147564888