X
شنبه, ۱۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۳۸ ۴۷
چچ
ایجاد 2 میلیون 300 هزار شغل جدید با افتتاح طرهای نیمه تمام

روابط عمومی سازمان

ایجاد 2 میلیون 300 هزار شغل جدید با افتتاح طرهای نیمه تمام

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور گفت: تحقق شعار سال یکی از اولویتهای اساسی ما بشمار می رود بر این اساس از دستگاه های اجرایی خواستیم تا قوانین مزاحم تولید را احصا و اعلام کنند که متاسفانه با گذشت سه ماه مشخص شد که دستگاه ها اهتمام جدی برای تحقق شعار سال را ندارند که حکم فرمان را دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی، بابک دین پرست در سیزدهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان غربی با اشاره به اینکه رفع قوانین مزاحم تولید راهکار اساسی تحقق رونق تولید بشمار می رود افزود: دستگاه هایی که گزارش موانع مزاحم تولید را اعلام نکرده اند به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی تعیین تکلیف واحدهای تولیدی و صنعتی تحت تملک بانک ها را یکی از اقدامات موثر برشمرد و گفت: با احصاء صورت گرفته مشخص شد که یک هزار و 793 واحد تولیدی تحت تملک 16 بانک هستند. از این تعداد یک هزار و 403 واحد غیرفعال است.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور ادامه داد: بانک کشاورزی، ملی و ملت به ترتیب با 600، 338 و 249 واحد بیشترین واحدهای تحت تملک را در اختیار دارند که 255 واحد تحت تملک بانک ملی و 215 واحد بانک ملت غیرفعال هستند.

دین پرست از تصویب دستورالعمل جدید نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری در شورای پول و اعتبار و ابلاغ آن از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی خبر داد و اظهار امیدواری نمود که با اجرای این دستورالعمل و الزامات مصرح در آن ، زمینه بازگشت واحدهای تولیدی تعطیل تحت تملک شبکه بانکی، به چرخه تولید و اشتغال فراهم گردد.

وی گفت: سیستم بانکی تا 15 مرداد فرصت دارد تا نسبت به اجرای این دستورالعمل اقدام نماید در غیر اینصورت به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه برخی از واحدهای تولیدی علی‌رغم همکاری و تعامل شبکه بانکی، در پرداخت بدهی خود کوتاهی می‌کنند، تملک واحد تولیدی در این موارد امری اجتناب‌ناپذیر برای شبکه بانکی عنوان کرد و افزود: البته این تملک نباید منجر به تعطیلی واحد تولیدی شود؛ در کنار پیگیری ستاد در راستای تسریع و تسهیل برگشت واحدهای تولیدی به چرخه فعالیت، دستورالعمل «جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی تحت تملک شبکه بانکی و مؤسسات مالی غیر بانکی» در شورای پول و اعتبار در حال پیگیری است و تا قبل از پایان دولت ابلاغ خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور همچنین از فعال بودن 82 درصد از واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی خبر داد و گفت: از مجموع 47 هزار و 500 واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی 82 درصد فعال هستند.

دین پرست افزود: سال گذشته 1500 واحد تولیدی و صنعتی راکد احیا شد.

وی از نحوه همکاری بانکهای خصوصی در حمایت از تولید انتقاد کرد و افزود: همه بانک ها تا پایان امسال باید حداقل 50 درصد از منابع و مصارف خود را در داخل استانها مصرف کنند.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در ادامه بلوکه کردن بخشی از تسهیلات توسط بانک ها را طبق مصوبه بانک مرکزی غیر قانونی و غیر شرعی دانست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با اشاره به پیشرفت فیزیکی 80 درصدی 3850 طرح نیمه‌تمام در کشور، گفت: با بهره‌برداری از 76 هزار و 835 طرح نیمه‌تمام می‌توان 2 میلیون و 300 هزار شغل جدید ایجاد کرد.

وی در بازدید از پروژه‌های تولیدی و صنعتی شهرستان ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: 76 هزار و 835 طرح نیمه‌تمام در حوزه صنعت و صنایع معدنی در کشور با حجم سرمایه‌گذاری 12000 هزار میلیارد تومان وجود دارد.

معاون وزیر کشور خاطر نشان کرد: از این تعداد طرح نیمه‌تمام تعداد 3 هزار و 850 طرح بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که برای اتمام آن‌ها به یک هزار و 850 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. در صورت محقق شدن این موارد و بهره‌برداری از این طرح‌ها می‌توان برای 2 میلیون و 300 نفر شغل جدید ایجاد کرد.

قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع کشور با اشاره به احیای واحد تولیدی زاب‌سان در ارومیه، تصریح کرد: این پروژه از سال 88 شروع به تجهیز و ساخت واحد تولیدی خود کرده که متأسفانه با مشکلات بانکی روبرو بوده ولی با تلاش سرمایه‌گذاران طرح و استاندار آذربایجان‌غربی این موانع رفع شده است.

دین‌پرست با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری این طرح یک هزار میلیارد تومان برآورد شده است، تأکید کرد: فاز نخست این واحد تولیدی تا 20 روز آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که اشتغال 400 نفر را به‌دنبال دارد. همچنین با بهره‌برداری از فاز دوم این طرح می‌توان برای 800 نفر دیگر شغل ایجاد کرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به فعالیت مجدد برخی از واحدهای راکد در استان و کمک به سایر واحدهای تولیدی، یادآور شد: مشکلات تعدادی از واحدها و طرح‌های تولیدی آذربایجان‌غربی در ستاد تسهیل و رفع موانع کشور در طول هفته‌های گذشته بررسی شده و تصمیمات خوبی برای رفع موانع آنها اتخاذ شده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.5253526369731
Query time: 3.5442538261414